Αρχική » 2015 » Μάρτιος

Προκήρυξη για τριήμερη στην Κω

Κως2

8ο Φεστιβάλ Γερμανόφωνου Κινηματογράφου

Στο πλαίσιο του 8ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου που διεξήχθη στη Ρόδο, θα πραγματοποιηθούν και στη Χάλκη προβολές γερμανόφωνων ταινιών.

Οι προβολές απευθύνονται σε μαθητές χωρίς ωστόσο να αποκλείεται η παρακολούθησή τους και από το ενήλικο κοινό.

Οι ταινίες είναι υποτιτλισμένες από το Εργαστήρι Υποτιτλισμού εκπαιδευτικών ΠΕ07 (Γερμανικών).

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Μιχάλη Καρανικόλα για την ευγενική παραχώρηση των ταινιών.

Πρόγραμμα Προβολών:

8ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΗ ΧΑΛΚΗ

Παρασκευή 20/03/2015, ώρα 17:00

ŸΗ συνδιάσκεψη των ζώων (Konferenz der Tiere), Γερμανία 2010 (93′) Σκηνοθεσία: Ulrich König Animation ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Στην αφρικανική σαβάνα τα ζώα αναρωτιούνται που το νερό έχει λιγοστέψει και έπαψε να έρχεται από το φαράγγι. Η δίψα τους μεγαλώνει, όπως μεγαλώνουν και οι μεταξύ τους έριδες για τις τελευταίες σταγόνες νερού.

Σάββατο 21/03/2015, ώρα 19:30

ŸΑνατολικός Άνεμος (Ostwind) Γερμανία 2013 (105′) Σκηνοθεσία: Katja von Garnier Παίζουν: Hanna Binke, Marvin Linke ΓΥΜΝΑΣΙΟ
Η Μίκα δεν τα καταφέρνει με το σχολείο και το καλοκαίρι οι γονείς της τη στέλνουν στο αγρόκτημα της γιαγιάς της. Εκεί γνωρίζει έναν καινούργιο φίλο με τέσσερα γρήγορα πόδια και θα προσπαθήσει να τον σώσει.

Κυριακή 22.03/2015, ώρα 20:30

ŸΟ Αλβανός (Der Albaner) Γερμανία/Αλβανία 2010 (105’) Σκηνοθεσία: Johannes Naber -Δράμα- Παίζουν: Nik Xhelilaj, Amos Zaharia, Çun Lajçi, Stipe Erceg ΛΥΚΕΙΟ

Ο Άρμπεν επιστρέφει από την Ελλάδα απογοητευμένος. Όμως στην Αλβανία δεν μπορεί να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. Ο νεαρός Αλβανός αναγκάζεται και πάλι να μεταναστεύσει, αυτή τη φορά για να κερδίσει τον άνθρωπο της ζωής του…

Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αντάλεια: Βραβείο Καλύτερου Ηθοποιού 2010