Αρχική » 2019 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2019

Συμμετοχή του Σχολείου μας σε Πιλοτικό πρόγραμμα Επαυξημένης Πραγματικότητας

Το Σχολείο μας συμμετέχει απ’ τον Σεπτέμβριο του 2019 στο πιλοτικό πρόγραμμα ‘’Virtual School’’, του ΑΕΤΜΑ Lab του Διεθνούς  Πανεπιστημίου Ελλάδος, που γίνεται σε συνεργασία με το Διιδρυματικό Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Ανάλυση και Διαχείριση Ανθρωπογενών και Φυσικών Καταστροφών” του Διεθνούς Πανεπιστημίου, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και την Έδρα Unesco Con-E-Ect.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος κατασκευάστηκε από τους μαθητές μας μακέτα σχολείου και υλοποιούνται σενάρια εκτάκτων καταστάσεων (σεισμός, πυρκαγιά κλπ) στα οποία οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν σε σειρά ερωτήσεων όπου διαπιστώνονται οι αρχικές τους γνώσεις. Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας κάρτες επαύξησης, διαπιστώνουν οι ίδιοι με την χρήση κινητού τηλεφώνου ή ταμπλέτας και του κατάλληλου λογισμικού (ArTutor) τις σωστές απαντήσεις.

Στη συνέχεια καλούνται να απαντήσουν πάλι σε σειρά ερωτήσεων ώστε να διαπιστωθεί πόσο αφομοίωσαν την νέα γνώση σχετικά με την αποφυγή των κινδύνων του κάθε σεναρίου.

Συμμετέχουν όλοι οι μαθητές μας και η πορεία του προγράμματος υπόσχεται την χρήση των εργαλείων της επαυξημένης πραγματικότητας και σε άλλες σχολικές εφαρμογές.