Αρχική » 2015 » Ιούνιος

Αρχείο μηνός Ιούνιος 2015

Εργασία Open Discovery Space

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την εργασία των μαθητών της Α’ και της Β’ Λυκείου στο πλαίσιο του προγράμματος Open Discovery Space.

Εργαστήρια Δημιουργίας στα Σχολεία της Χάλκης.

Τα τελευταία πέντε χρόνια, τα σχολεία της Χάλκης έχουν την τιμή να συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης Άγονη Γραμμή Γόνιμη, χάρη στο οποίο πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δράσεις, μέσω διαδραστικών και καλλιτεχνικών εργαστηρίων. Έτσι για ακόμη μια χρονιά, οι μαθητές των σχολείων της Χάλκης είχαν την τύχη να συμμετέχουν σε παρόμοιες δραστηριότητες.

Παράλληλα με τις δράσεις του παραπάνω προγράμματος, θέλοντας να δώσουμε επιπλέον ερεθίσματα στους μαθητές μας, προσκαλέσαμε ακόμη τρεις επαγγελματίες για την πραγματοποίηση εργαστηρίων. Έτσι πραγματοποιήθηκαν επιπροθέτως τρία εργαστήρια:  μουσικής , φωτογραφίας και σχεδιασμού πατρόν.

Η υλοποίηση των παραπάνω εργαστηρίων κατέστη δυνατή, έπειτα από χορηγίες της Ιεράς Μητρόπολης Σύμης, της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης Άγονη Γραμμή Γόνιμη και της Ένωσης Χαλκιτών Αθήνας – Πειραιά.

Παρακάτω ακολουθεί μια σύντομη παρουσίαση των εν λόγω εργαστηρίων.

Εργαστήρια Άγονης Γραμμής Γόνιμης

• Εργαστήριο κουκλοθεάτρου για τους μαθητές του Δημοτικού.
  • Υπεύθυνη εργαστηρίου: Εύα Νικηφόρου, ηθοποιός – κουκλοπαίκτρια.

ευα

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν εκ των έσω τη διαδικασία δημιουργίας μιας παράστασης κουκλοθεάτρου. Έπειτα από έρευνα, έγραψαν το δικό τους σενάριο, κατασκεύασαν τις κούκλες, έκαναν τη σκηνοθεσία και παρουσίασαν τη δική τους παράσταση, πάντα υπό την επίβλεψη της κυρίας Εύας Νικηφόρου.

eva eva2

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

• Εργαστήριο Ζωντανού Πειραματικού Κινηματογράφου για μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου.
  • Υπεύθυνος εργαστηρίου: Στάθης Χρυσίδης, audiovisualist

stathis

Στο συγκεκριμένο εργαστήριο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορες πτυχές της ψηφιακής τέχνης, να κατασκευάσουν τα σκηνικά μιας παράστασης ζωντανού πειραματικού κινηματογράφου με απλά υλικά και να παρουσιάσουν μέρη της ιστορίας που δημιούργησαν. Οδηγό σε αυτήν την εμπειρία είχαν τον κύριο Στάθη Χρυσίδη.

DSC01084 stathis2

Λοιπά εργαστήρια

• Εργαστήριο Μουσικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου
  • Υπεύθυνος εργαστηρίου: Μιχάλης Χολέβας, μουσικός, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Τεχνών Codarts, στο Rotterdam.

42[1]

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου μουσικής, οι μαθητές όλων των τάξεων ήρθαν σε επαφή με όργανα και μελωδίες της Ανατολής, ενώ είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν με απλά υλικά Νέϋ, ένα πνευστό παραδοσιακό μουσικό όργανο. Συνοδοιπόρος τους σε αυτό το ταξίδι και σύμβουλος τους ο κύριος Μιχάλης Χολέβας.

3[1] mixalis

• Εργαστήριο Φωτογραφίας για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου
  • Υπέυθυνος Εργαστηρίου: Νίκος Καρανικόλας, φωτογράφος – γραφίστας

Nikos Karanikolas-3480

Σε αυτό το εργαστήριο οι μαθητές όλων των τάξεων ήρθαν σε επαφή με τις βασικές αρχές της φωτογραφίας, είδαν τη δουλειά ενός επαγγελματία φωτογράφου και αντιλήφθηκαν πως λειτουργεί μια φωτογραφική μηχανή. Τελικά επιδόθηκαν στη λήψη φωτογραφιών, εφαρμόζοντας τεχνικές τις οποίες έμαθαν, υπό την καθοδήγηση πάντα του κύριου Νίκου Καρανικόλα.

Nikos Karanikolas-3361 Nikos Karanikolas-3365

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

• Εργαστήριο Σχεδιασμού Πατρόν για μαθητές Δημοτικού.
  • Υπεύθυνη Εργαστηρίου: Μαρία Παναγιώτου, σχεδιάστρια ενδυμάτων.

maria3

Στο τελευταίο για φέτος εργαστήριο, οι μαθητές του Δημοτικού ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με βασικές αρχές της κοπτικής – ραπτικής. Στηριζόμενοι σε αυτές τις αρχές, άφησαν τη φαντασία τους ελεύθερη και δημιούργησαν με απλά υλικά όμορφα χρηστικά αντικείμενα. Κάθε απορία τους, τους έλυνε η κυρία Μαρία Παναγιώτου.

maria maria2

Είναι επίσης σημαντικό να σημειωθεί πως οι εισηγητές των εργαστηρίων μουσικής, φωτογραφίας και σχεδιασμού πατρόν δέχθηκαν να πραγματοποιήσουν τα εργαστήρια χωρίς αμοιβή, ενώ τα υπόλοιπα έξοδά τους καλύφθηκαν εξ ολοκλήρου από τις χορηγίες της Ιεράς Μητρόπολης Σύμης, της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης Άγονη Γραμμή Γόνιμη και της Ένωσης Χαλκιτών Αθήνας – Πειραιά.

Κορίνα Παπαφράγκου ♠ Ζωγράφος-Χαράκτρια

ΠΕ08 Καλλιτεχνικών