Αρχική » 2020 » Σεπτέμβριος

Διευθυντής

Νικόλαος Τσατταλιός ΠΕ84 Ηλεκτρονικός Μηχανικός

7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020 και με κεντρικό σύνθημα «Αθλούμαι-Μένω Υγιής-Μένω Ασφαλής» γιορτάσθηκε η 7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας.

Οι ιδιαίτερες συνθήκες που ζούμε λόγω της πανδημίας, δεν επέτρεψαν να πραγματοποιηθούν οι προβλεπόμενες δράσεις (ομαδικά παιχνίδια, εξωτερικοί ομιλητές, αθλητικοί διαγωνισμοί, κλπ). Έτσι, ακολουθώντας τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για πραγματοποίηση εκδηλώσεων αναφοράς – ιστορικής αναδρομής, την 1η ώρα του ωρολογίου προγράμματος πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση  τριών σχετικών με την ημέρα θεμάτων:

1. «Η Ιστορία του αθλητισμού και η εξέλιξη του δια μέσω των αιώνων»: Παρουσίασε η μαθήτρια της Α’ Λυκείου  Τσαμπίκα Αργυρίου.
  2. Ροδίτες ολυμπιονικες και μεγάλοι αθλητές της αρχαιότητας και του σύγχρονου αθλητισμού” Παρουσίασε ο μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Φλόρι Σάρα.
  3. Άσκηση και Υγεία” παρουσίασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας, καθηγητής Φυσικής Αγωγής και συντονιστής της δράσης κ. Παπαδόπουλος Σταύρος.

Οι ειδικότεροι στόχοι της δράσης είναι:

• Η ενίσχυση του προφίλ της Φυσικής Αγωγής και του Αθλητισμού στα σχολεία.
  • Η προώθηση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης των κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών /τριών.
  • Η ενίσχυση της Φυσικής Αγωγής με την επικοινωνία ανάλογων δράσεων που υλοποιούνται σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ ΧΑΛΚΗΣ

Το κτύπημα του κουδουνιού  ηχεί διαφορετικά στα αυτιά κάθε μαθητή. Άλλοτε προκαλεί ευφορία και ενθουσιασμό και άλλοτε πάλι θυμίζει την έλλειψη βασικών αγαθών, (περισσότερα…)

Ευχές για τη νέα σχολική χρονιά!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας και ο Διευθυντής Νικόλαος Τσατταλιός, εύχονται στους μαθητές και τις μαθήτριες μας Καλή, Γόνιμη και Δημιουργική σχολική χρονιά!