Αρχική » Δραστηριότητες » Επίσκεψη εκπαιδευτικών Erasmus+

Επίσκεψη εκπαιδευτικών Erasmus+

Στην Χάλκη και στο ιστορικό σχολείο του νησιού μας βρέθηκαν 20 εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+, στο πλαίσιο του project meeting  με τίτλο “Science Café for Adults (S.C)”. Συγκεκριμένα στην Χάλκη την Πέμπτη 28 και την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021 οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί που προέρχονται από 5 διαφορετικές χώρες (Τουρκία, Ιταλία, Τσεχία, Λιθουανία και Ελλάδα, με φορέα υλοποίησης την ΕΔΡΑΣΕ), συζήτησαν για το πως μπορεί να στηθεί ένα Science cafe, δηλ ένα επιστημονικό καφενείο με ένα συγκεκριμένο εκλαϊκευμένο θέμα κάθε φορά. Ακόμα συζητήθηκαν θέματα όπως η οργάνωσή του, ο παιδαγωγικός του ρόλος για ενήλικες, τα οφέλη, οι καλές πρακτικές διεθνώς, κλπ. Κατά την επίσκεψη τους στο σχολείο ξεναγήθηκαν στους χώρους του και συνομίλησαν με εκπαιδευτικούς και μαθητές-τριες.

Όλοι οι επισκέπτες μας δήλωσαν εντυπωσιασμένοι με τη Χάλκη, χαρακτηρίζοντάς τη μικρό παράδεισο.