Αρχική » Ανακοινώσεις » Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Γυμνασίου – Λ.Τ. Χάλκης στη Βουλή των Ελλήνων, στο Προεδρικό Μέγαρο και σε αξιοθέατα της Αθήνας

Η εκπαιδευτική εκδρομή έγινε μετά την αποδοχή της αίτησης του σχολείου μας από την Βουλή των Ελλήνων, και μετά από την αποδοχή της αίτησης του σχολείου μας από την Προεδρεία της Δημοκρατίας, για εκπαιδευτική επίσκεψη / ξενάγηση στους παραπάνω θεσμούς, στις 8/4/2019.

Στην επίσκεψή μας στη Βουλή είχαμε την τιμή να μας υποδεχθεί ο αντιπρόεδρος της Βουλής και βουλευτής Δωδεκανήσου καθηγητής κ. Κρεμαστινός και ο βουλευτής Δωδεκανήσου κ. Γάκης. Παράλληλα, το ίδιο απόγευμα παρακολουθήσαμε μετά από πρόσκληση του Προεδρεύοντα κ. Κρεμαστινού, συνεδρίαση της ολομέλειας της Βουλής από τα θεωρεία της Βουλής.

Κατά την επίσκεψη στο Προεδρικό Μέγαρο που ακολούθησε, είχαμε την τιμή μετά την ξενάγηση να μας υποδεχθεί και να μας απευθύνει σύντομο χαιρετισμό ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, εξοχότατος κ. Παυλόπουλος.

Υποδοχή μας από τον εξοχώτατο κ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας
Επίσκεψη – Ξενάγηση στην Βουλή (4)

Επίσκεψη – Ξενάγηση στην Βουλή (3)
Επίσκεψη – Ξενάγηση στην Βουλή (2)
Επίσκεψη στην Προεδρεία της Δημοκρατίας

Στον υπόλοιπο χρόνο της παραμονής μας στην Αθήνα, είχαμε προγραμματίσει και ολοκληρώσαμε με επιτυχία:

• Επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης.
Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης (6)
Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης (5)
Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης (4)
Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης (3)
Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης (2)
  • Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης από ξεναγό.
  • Περιήγηση στο Θησείο και στο Μοναστηράκι .
Βραδινή έξοδος στο μοναστηράκι

Από την επίσκεψη στο Ενυδρείο της Ρόδου
  • Πρόγραμμα ξενάγησης σε υπαίθρια Γκράφιτι του κέντρου της Αθήνας, από το πρόγραμμα Urban Layers που συμμετέχει το σχολείο μας.
Περιήγηση σε Γκράφιτι της Αθήνας (3)
Περιήγηση σε Γκράφιτι της Αθήνας
Περιήγηση σε Γκράφιτι της Αθήνας (3)
  • Θεατρική παράσταση ‘’ η Συμμορία των πέντε’’ στο Θέατρο ‘’Κιβωτός’’.
  • Περιήγηση στο ΚΠΙΣΝ (Ίδρυμα Νιάρχου) και στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους που το περιβάλλουν.
Επίσκεψη στο Ίδρυμα Νιάρχου
Επίσκεψη στο Ίδρυμα Νιάρχου (2)
  • Επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου – Πλανητάριο και παρακολούθηση δύο παραστάσεων, στο Θόλο του Ιδρύματος Ευγενίδου και στο εργαστήριο πειραμάτων Βιολογίας.
  • Η ενδιάμεση παραμονή μας στη Ρόδο, πριν και μετά την Αθήνα, συνδυάστηκε με επίσκεψη στο Ενυδρείο της πόλης, στην Δημοτική βιβλιοθήκη Ρόδου, στο Κάστρο των Ιπποτών και την Μεσαιωνική πόλη.

Η πολλαπλή αυτή εκπαιδευτική δράση θεωρούμε ότι άφησε παρακαταθήκη ανεπανάληπτων εμπειριών στους μαθητές μας, τόσο σε γνωστικό όσο και σε βιωματικό επίπεδο.

Θερμά ευχαριστούμε την

• την Ιερά Μητρόπολη Σύμης, Τήλου, Χάλκης και Καστελόριζου
  • την Ιερά Μονή Πανορμίτου Σύμης
  • τη Σχολική Επιτροπή Χάλκης
  • το Ίδρυμα Λοχαγού Φανουράκη
  • την Εταιρία Δράσεων Επιμόρφωσης (Ε.ΔΡΑΣ.Ε)

που βοήθησαν στην πραγματοποίηση της παραπάνω πολυδιάστατης εκπαιδευτικής εκδρομής.

Προσωπικά, ευχαριστώ τον προϊστάμενο διευθυντή Δ.Ε. Δωδεκανήσου κ. Παπαδομαρκάκη για την συνεχή υποστήριξη, τους μαθητές μας για την υποδειγματική τους συμπεριφορά και τις εκπαιδευτικούς κυρίες Παταβάλη Μαρίζα (αρχηγό), Καψοκαββάδη Κατερίνα (συνοδό) και κυρίως την κα Χατζηνικολάου Γαρουφαλλιά (συνοδό) για την άψογη οργάνωση των δράσεων.

Ο διευθυντής

Βαγγέλης Ηλιάδης