Αρχική » Ανακοινώσεις » Φιλαναγνωσία

Φιλαναγνωσία

Στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου (που πραγματοποιούμε από πέρσι με την συμβολή της παιδαγωγικής μας Συμβούλου κας Τσαμπίκας Καράκιζα) στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η Φιλαναγνωσία, μια δραστηριότητα κατά την οποία οι μαθητές μας παρουσίασαν τις εντυπώσεις τους από ένα βιβλίο – συνήθως μυθιστόρημα, το οποίο επιλέχθηκε τις προηγούμενες εβδομάδες.

Συγκεκριμένα, την Τρίτη 20 Μαρτίου σε τρεις διδακτικές ώρες, έντεκα μαθ η τές μας από όλες τις τάξεις του σχολείου μας, παρουσίασαν σε δέκα περίπου λεπτά ο καθένας την ιστορία, τις εντυπώσεις του και τα συναισθήματά του από το βιβλίο που είχε επιλέξει. Σε κάθε παρουσίαση ακολουθούσε συζήτηση μεταξύ των μαθητών και των καθηγητών, ειδικά εάν τύχαινε να έχουν διαβάσει και άλλοι το συγκεκριμένο βιβλίο. Οι παρουσιάσεις και οι συζητήσεις παρά τις αρχικές μας επιφυλάξεις, κύλησαν αβίαστα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον απ’ τους μαθητές μας, γεγονός που επιβεβαιώνει ότι οι καινοτόμες δράσεις – πέρα απ’ το στενό και συνήθως απαξιωμένο σχολικό πρόγραμμα, μπορούν να προσφέρουν πολλαπλάσια οφέλη στα παιδιά μας.

Εδώ τα βιλία που παρουσιάστηκαν