Αρχική » Δραστηριότητες » Η ΤΕΛΕΤΗ ΚΟΠΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ. ΧΑΛΚΗΣ “Σ. ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ”

Η ΤΕΛΕΤΗ ΚΟΠΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ. ΧΑΛΚΗΣ “Σ. ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ”

Μια από τις καθιερωμένες γιορτές της ελληνικής και χριστιανικής παράδοσης είναι η κοπή της βασιλόπιτας που πραγματοποιείται στην αρχή του νέου έτους.
Η πανδημία δε στάθηκε εμπόδιο και στο σχολείο μας τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου οργανώθηκε η σεμνή μας τελετή.
Ο Διευθυντής του σχολείου αφού απηύθυνε ευχές σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς μοίρασε τα κομμάτια από τις 2 βασιλόπιτες οι οποίες μαζί με τα δώρα ήταν ευγενική προσφορά από τη Σχολική Επιτροπή του Δήμου Χάλκης.
Τυχερός μαθητής αναδείχθηκε ο μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Αντώνης Καραγιάννης καθώς και η Φιλόλογος του σχολείου μας
κ. Βάσω Κουτσάφτη.
Στους τυχερούς της εκδήλωσης επιδόθηκαν 2 δωροεπιταγές των 50 ευρώ έκαστη για αγορές από βιβλιοπωλείο της Ρόδου.

Με την ευκαιρία, οι μαθητές, οι μαθήτριες, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και ο Διευθυντής ευχαριστούν θερμά την κ. Αγγελική Βογιατζόγλου – Αντιδήμαρχο και Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Χάλκης για την άμεση ανταπόκριση της σε αίτημα του σχολείου για εγκατάσταση νέας ηλεκτρολογικής γραμμής, καθώς και αγορά 3 νέων θερμαντικών σωμάτων.