Αρχική » Δραστηριότητες » Μουσική εκδήλωση με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Μουσική εκδήλωση με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Με ιδιαίτερη χαρά μαθητές και εκπαιδευτικοί υποδεχτήκαμε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας την Κρατική Συμφωνική Ορχήστρα Αθηνών. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έργα των σημαντικότερων συνθετών της έντεχνης κλασικής μουσικής, μέσα από ένα σχήμα πνευστών και έγχορδων οργάνων. Επίσης, το Μουσικό Ορχηστρικό Σύνολο Αθηνών πρόβαλε και την ελληνική μουσική, εκτελώντας ροδίτικους σκοπούς αλλά και παραδοσιακά ακούσματα.

Στη συνέχεια, μέσα από ένα μουσικό εργαστήριο αναδείχθηκε η παιδαγωγική αξία της μουσικής, οι ιδιαιτερότητες των μουσικών οργάνων καθώς και οι ρόλοι του σολίστα και του μαέστρου. Οι ερμηνευτές των μουσικών οργάνων βοήθησαν τα παιδιά να εκφράσουν τις ιδέες τους μέσω της τέχνης και να αναπτύξουν τη δική τους αισθητική ευαισθησία. Διασκέδασαν και ενέπνευσαν το νεανικό κοινό, το οποίο απελευθέρωσε τα συναισθήματά του.  Μία μικρή μαθήτρια δε δίστασε μάλιστα να αναλάβει τον ρόλο του μαέστρου και να αποσπάσει το πιο θερμό χειροκρότημα των συμμαθητών της!